Zenobia Jelińska "Teresa" 

Zenobia Jelińska ps. "Teresa" (ur. 23 października 1903 r. w Przasnyszu, zm. 17 grudnia 1942 r. w Ciechanowie), urzędniczka, członek ZWZ-AK.
Pochodziła z rodziny rolników. Była córką Wincentego i Franciszki z Zadrożnych. Ukończyła szkołę powszechną i średnią. Do września 1939 r. pracowała w starostwie w Przasnyszu, w Wydziale Wojskowym. Była tam bardzo cenionym pracownikiem. W okresie okupacji mieszkała przy ul. Błonie (dziś Piłsudskiego).
Była członkiem organizacji dywersyjnej K-7 (przeszkolona w maju 1939 r. w Modlinie), następnie kurierem obwodu ZWZ-AK na trasie Przasnysz-Ciechanów. Prowadziła ponadto sekcję kobiecą. W konspiracji nosiła pseudonim "Teresa". Aresztowana 8 września 1942 r., więziona w Płocku i Działdowie, 4 grudnia 1942 r. skazana została na śmierć. Powieszona 17 grudnia 1942 r. na dziedzińcu zamku w Ciechanowie w publicznej egzekucji razem z Tadeuszem Jureckim, Bolesławem Nodzykowskim i Kazimierą Grzelakową.
W 25. rocznicę ich stracenia Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciechanowskiej uczciło ich pamięć pamiątkowym głazem w miejscu, gdzie stały szubienice. Zenobia Jelińska spoczywa na cmentarzu parafialnym w Przasnyszu. W Ciechanowie jest ulica jej imienia. Znaczną liczbę pamiątek po Zenobii Jelińskiej przechowuje Muzeum Historyczne w Przasnyszu.
BIBLIOGRAFIA
1. Alfred Borkowski, Przasnyskie portrety. Część pierwsza, Przasnysz 2004, s. 54-55.
2. Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zenobia_Zielińska.
3. Elżbieta Zielińska, Wpisani w historię. Słownik biograficzny województwa ostrołęckiego, Ostrołęka 1990, s. 75.