Władysław Otłowski "Woyna" 

Władysław Otłowski, ps. "Woyna" (ur. 23 sierpnia 1915 r. w Ciemniewie, zm. 17 grudnia 1942 r. w Przasnyszu) – żołnierz ZWZ-AK, urzędnik.
Pochodził z rolniczej rodziny włościańskiej, stale zamieszkałej w Chojnowie, był synem Mateusza i Anny z Szymanowiczów. Jego ojciec, Mateusz Otłowski był jednym ze współpracowników Stanisława Chełchowskiego w krzewieniu wiedzy rolniczej na wsi przasnyskiej. Władysław był bratem Stanisława, Franciszka, Feliksa, Józefa, Heleny (Zdanowskiej) i Jana. Spośród jego rodzeństwa niemal każde wyróżniało się w pracy zawodowej i działalności społecznej.
Maturę uzyskał w Gimnazjum w Przasnyszu w 1936 r. Do wybuchu wojny pracował w Brześciu nad Bugiem jako pracownik umysłowy w ubezpieczalni społecznej. Ukończył kurs pilotażu szybowcowego.
W czasie okupacji pracował w Zarządzie Młynów (Müchlenverwaltung) w Przasnyszu. Po aresztowaniu Zenona Kiembrowskiego pełnił funkcję komendanta obwodu AK w Przasnyszu. Aresztowany 18 sierpnia 1942 r., powieszony 17 grudnia 1942 r. w Przasnyszu. Razem z nim straceni zostali członkowie sztabu obwodu ZWZ-AK: Marian Arct "Luty", Maria Kaczyńska "Luty", Maria Kaczyńska, Zenon Kiembrowski "Konrad" i Edmund Zdanowski "Maks". 
Władysław Otłowski miał żonę, Jadwigę ze Szczepankowskich i syna Michała. Spoczywa w zbiorowym grobie na cmentarzu parafialnym w Przasnyszu. 9 maja 1972 r. w miejscu straceń na przasnyskim rynku odsłonięto granitowy pomnik z tablicą upamiętniającą 5 powieszonych członków sztabu ZWZ-AK.
BIBLIOGRAFIA
1. Alfred Borkowski, Piotr Kaszubowski, Przasnyskie portrety. Część trzecia, Przasnysz-Ciechanów 2009, s. 60.
2. Aleksander Drwęcki, Związek Walki Zbrojnej i Armia Krajowa w Przasnyskim, Przasnysz 2009, s. 31.
3. Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Władysław_Otłowski.