Klemens Morawski

Klemens Morawski (ur. 26. sierpnia 1891 r. w Klewkach k. Przasnysza, zm. 27 września 1918 r.) - żołnierz Armii Polskiej we Francji.
Był synem Ignacego i Anny z Kieczmerskich, rolników z Klewk. W obawie przed poborem do Armii Rosyjskiej wyemigrował w 1909 r. do USA. Osiedlił się w miejscowości Tereville w stanie Connecticut, gdzie pracował jako robotnik najemny. 19 września 1917 r. wstąpił na ochotnika do nowo organizowanego Wojska Polskiego. Służył w 304. Kompanii zaopatrzenia do 23 stycznia 1918 r., następnie został przeniesiony Kompanii zaopatrzenia Dywizji Saperskiej. 9 maja 1918 r. otrzymał obywatelstwo amerykańskie. 7 lipca tegoż roku jego jednostka na okręcie transportowym wypłynęła do Anglii, a następnie została przetransportowana do Francji. Dotarł do punktu docelowego 27 lipca 1918 r. i zasilił szeregi powstającej w Francji Błękitnej Armii gen. Hallera. W wrześniu 1918 r. zachorował na grypę hiszpankę i po krótkiej walce z chorobą zmarł. Jego ciało zostało przetransportowane do Stanów Zjednoczonych. Klemens Morawski pochowany został na cmentarzu Najświętszej Marii Panny w Tereville. Jego kamienny nagrobek istnieje do dnia dzisiejszego. Nazwisko Morawskiego zostało umieszczone również na tablicy pamiątkowej poświęconym bohaterom I Wojny Światowej, II Wojny Światowej oraz Wojny Koreańskiej umieszczonym na Pomniku Weteranów w Plymouth. Ponieważ Klemens Morawski posiadał obywatelstwo amerykańskie, jego rodzice otrzymali rentę za utratę syna będącego w czasie śmierci w wojsku. Za środki finansowe płynące z USA pobudowali kamienicę jednopiętrową w Przasnyszu przy ul. 3 Maja.

BIBLIOGRAFIA
1. Akta stanu cywilnego parafii rzymskokatolickiej w Przasnyszu, 1891, akt chrztu nr 338.
2. Waldemar Krzyżewski, Mieszkańcy powiatu przasnyskiego służący w Błękitnej Armii gen. Hallera, referat wygłoszony 28 sierpnia 2020 r. podczas konferencji naukowej "Sąd Boży 1920 r." w Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu.