Antoni Bogumił Lasocki

Antoni Bogumił Lasocki (ur. 1825 r. w Biernatach, zm. 13 czerwca 1885 r. w Jeziórce pod Grójcem) - ziemianin, uczestnik powstania styczniowego, właściciel majątku Klewki pod Przasnyszem.

Był synem Zacheusza h. Dołęga i Tekli z Rakowskich. Uczestniczył w powstaniu styczniowym prawdopodobnie jako kasjer w oddziale Tomasza Kolbego. Po drugiej bitwie pod Rydzewem, która rozegrała się 5 maja 1863 r., Lasocki ukrywał się w okolicznych lasach i w pobliskich dworach. Władzom carskim został wydany prawdopodobnie przez Żyda-pachciarza. Osiem lat spędził na przymusowym osiedleniu na Syberii. Powrócił z syberyjskiej zsyłki dzięki przekupieniu przez żonę władz carskich, co spowodowało wielkie zadłużenie majątku.

W 1855 r. poślubił w Przasnyszu Łucję Smacznińską (1835-1908). Miał z nią siedmioro dzieci: Bronisławę, Teodorę, Czesława, Bronisławę Władysławę, Henrykę, Ludomira Jakuba, Stanisława. Zmarł w dobrach swego brata pod Grójcem.

BIBLIOGRAFIA:
1. Wiesław Antoni Lasocki, Z Ciechanowa w szeroki świat, Ciechanów 1991, s. 8-9.
2. Marek Jerzy Minakowski, Genealogia potomków Sejmu Wielkiego.
3. Bogumiła Umińska, Seweryn i Bruno Ciemniewscy - właściciele Gołotczyzny k. Ciechanowa, w: Ziemianie Mazowsza IV. Ziemianie mazowieccy wobec obronności Ojczyzny. Od konfederacji barskiej po II wojnę światową, red. nauk. Jarosław Kita, Bogumiła Umińska, Ciechanów-Łódź 2015, s. 98.