Bronisław Gniazdowski "Mazur" 

Bronisław Gniazdowski "Mazur" 

Bronisław Gniazdowski "Mazur" (ur. 23 stycznia 1924 r. w Gostkowie, zm. 13 kwietnia 1951 r. w Szyszkach w powiecie pułtuskim) – żołnierz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.
Był synem Jana i Stanisławy z Kamieńskich. W latach 1949–1951 służył w patrolu Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego dowodzonym przez Mieczysława Dziemieszkiewicza "Roja". Poległ w trakcie próby przebicia przez kordon KBW utworzony przez około 300-osobową grupą operacyjną funkcjonariuszy KBW i UBP. Miejsce jego pochówku nie jest znane.
Bronisław Gniazdowski został upamiętniony na tablicy poświęconej żołnierzom podziemia antykomunistycznego na ścianie kościoła parafialnego w Szyszkach oraz na Pomniku "Poległym i Pomordowanym Obrońcom Ojczyzny" w Bogatem, odsłoniętym w 2007 r. 13 kwietnia 2018 r. poświęcono w Szyszkach tablicę i pomnik upamiętniające Mieczysława Dziemieszkiewicza oraz Bronisława Gniazdowskiego. W filmie pt. Historia Roja w reżyserii Jerzego Zalewskiego (2016) rolę Gniazdowskiego odtwarzał Wojciech Żołądkowicz.
BIBLIOGRAFIA
Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bronisław_Gniazdowski.