Tadeusz Bojanowski (ur. 23 czerwca 1896 r. w majątku Klice w powiecie ciechanowskim, zm. w 1979 r. w Warszawie) - uczestnik wojny polsko-ukraińskiej i wojny polsko-sowieckiej, żołnierz AK, rolnik.
Urodził się w rodzinie ziemiańskiej, był synem Michała, właściciela majątku Klice i Jadwigi z Rudowskich. Uczył się w Mławie. W 1918 r. zaciągnął się do wojska jako ochotnik. Służył w 2. Pułku Ułanów Grochowskich i brał udział w walkach o Lwów. Potem został przeniesiony do Tarnowa, gdzie przeszedł do Ułanów Krechowieckich. W 1920 r. w walce z oddziałami Budionnego w Komarowie pod Zamościem został był w głowę. Odznaczony został Krzyżem Walecznych. Po zakończeniu działań wojennych powrócił w rodzinne strony, gospodarował w wydzierżawionym majątku Żbiki oraz w majątku rodzinnym Klice. Był członkiem Związku Plantatorów Buraka Cukrowego i Związku Hodowców Bydła Zarodowego. Po wybuchu wojny w 1939 r. został aresztowany przez Niemców. Po zwolnieniu pracował jako robotnik we wsi Starki, potem jako kierownik gospodarstwa w tej miejscowości. Na tamtym terenie zorganizował oddział Armii Krajowej, miał łączność z Warszawą. W 1945 r. został aresztowany przez UB i razem z innymi właścicielami ziemskimi przebywał przez trzy miesiące w więzieniu w Ciechanowie. Po zwolnieniu pracował w Urzędzie Ziemskim w Przasnyszu. Z powodu stałej inwigilacji przez UB, przeniósł się do Zjednoczenia Przemysłu Cukrowniczego na Dolnym Śląsku, gdzie podjął pracę w 1946 r. Rozpoczął ją od rozminowania pól. Z czasem zyskał uznanie władz PRL. Mimo swojego pochodzenia został w 1956 r. dyrektorem Stacji Hodowli Buraka Cukrowego, osiągając bardzo dobre wyniki w produkcji rolnej. Został uhonorowany licznymi odznaczeniami, m. in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 1967 r. przeszedł na emeryturę.
Tadeusz Bojanowski poślubił 10 lutego 1926 r. w kościele Wizytek w Warszawie Marię z Młynarskich z Młodzianowa w parafii Węgrzynowo, córkę przemysłowca Mariana i Marii ze Spitzmacherów oraz bratanicę Emila, dyrektora Opery Warszawskiej. Miał trzy córki: Annę (ur. 1926), Marię (ur. 1928) i Magdalenę (ur. 1939). Pochowany został na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
BIBLIOGRAFIA
1. Akta stanu cywilnego parafii rzymskokatolickiej w Krasnem, 1926, akt małżeństwa nr 23.
2. Maria Bojanowska, Bojanowski Tadeusz h. Junosza, [w:] Ziemianie polscy XX wieku. Słownik biograficzny. Część I, Warszawa 1999, s. 21-22.
3. Alfred Borkowski, Piotr Kaszubowski, Przasnyskie portrety. Część druga, Przasnysz - Ciechanów 2008, s. 12-13.