Flawiusz Jan Stempliński 

Flawiusz Jan Stempliński (ur. 22 czerwca 1905 r. w Dzierzgowie w ówczesnym powiecie przasnyskim, zm. w 1940 r. w Charkowie) - technolog, pracownik Urzędu Miasta w Mławie, ofiara zbrodni katyńskiej.
Był synem kowala, Stanisława Stemplińskiego i Leokadii z Bączków. Ukończył Wyższą Szkołę Mechaniczno-Techniczną im. Wawelberga i Rotwanda w Warszawie oraz Szkołę Podchorążych Rezerwy Saperów w Twierdzy Modlin (1927). Mianowany podporucznikiem rezerwy ze starszeństwem 1 stycznia 1931 r., przydzielony został do baonu silnikowego. 14 kwietnia 1928 r. w Dzierzgowie Flawiusz Jan Stempliński zawarł związek małżeński z Reginą Anną Michalską. Z wykształcenia technolog, do wybuchu wojny pracował w Urzędzie Miejskim w Mławie. Więziony w Starobielsku, w 1940 r. został zamordowany przez NKWD w Charkowie i pochowany w bezimiennej mogile zbiorowej. Obecnie jego szczątki spoczywają w Piatichatkach na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie.
Flawiusz Stempliński został pośmiertnie, w 2007 r., awansowany do stopnia porucznika. Upamiętnia go tablica pamiątkowa na cmentarzu w Dzierzgowie, umieszczona na Grobie Nieznanego Żołnierza. Obok widnieją nazwiska i imiona mieszkańców gminy Dzierzgowo, którzy polegli broniąc swojej rodzinnej ziemi w 1939 r.