Ks. prof. dr hab. Michał Marian Grzybowski

Ks. prof. dr hab. Michał Marian Grzybowski

Michał Marian Grzybowski (ur. 8 września 1937 r. w Starej Wsi w powiecie przasnyskim, zm. 29 czerwca 2023 r. w Warszawie) – ksiądz katolicki, historyk, nauczyciel akademicki, znawca dziejów Kościoła Płockiego.

W 1960 r. ukończył studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku i przyjął święcenia kapłańskie. Studiował też w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Był wykładowcą Wyższych Seminariów Duchownych w Płocku i Toruniu, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, ponadto Mazowieckiej Wyższej Szkoły Humanistyczno-Pedagogicznej w Łowiczu, Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku oraz Wyższej Szkoły HumanistycznoEkonomicznej we Włocławku. Pełnił funkcję redaktora „Studiów Płockich”. W latach 70. XX wieku był sekretarzem wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej Płockiej, a także dyrektorem tamtejszej Biblioteki Diecezjalnej i wicedyrektorem Archiwum Diecezjalnego. Mianowany został kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej Płockiej.

Ks. prof. Michał Marian Grzybowski specjalizował się w dziejach Polski, Mazowsza i diecezji płockiej. Był autorem ponad 800 publikacji, w tym 10 tomów monumentalnej serii Duchowieństwo diecezji płockiej. Do najważniejszych jego opracowań można ponadto zaliczyć Wojnę polsko-rosyjską 1920 r. w Płocku i na Mazowszu, Kalendarium życia A. J. Nowowiejskiego biskupa płockiego 1908-1941 czy Martyrologium duchowieństwa diecezji płockiej w latach 1939- 1945. Wśród książek, które napisał były również monografie parafii z powiatu przasnyskiego, biografie kapłanów, wywodzących się z tych stron i broszura Ta ziemia o Nim pamięta. Zacheusz Nowowiejski „Jeż” 1915-1946. Ks. prof. Grzybowski był promotorem kilkuset prac podyplomowych, licencjackich i magisterskich oraz kilkunastu rozpraw doktorskich. Często odwiedzał rodzinne strony, uczestniczył m. in. w Rajdach Gwiaździstych im. Wiktora Zacheusza Nowowiejskiego w Starej Wsi oraz w sympozjach regionalnych w Janowcu Kościelnym. Należał do autorów „Rocznika Przasnyskiego” – w I tomie z 2014 r. ukazał się jego artykuł Duchowieństwo katolickie podczas I wojny światowej. Wśród wielu odznaczeń, nagród i wyróżnień, jakimi został uhonorowany, jest również statuetka „Przasnyskiego Koryfeusza”, przyznana mu przez Starostwo Powiatowe w Przasnyszu w 2004 r. Ks. prof. Michał Marian Grzybowski spoczął na płockim cmentarzu katolickim przy Al. Kobylińskiego, w grobowcu profesorów WSD.