Jadwiga Donata Otłowska-Ćwiekowa (1920-2014), nauczycielka TON, bibliotekoznawca.

Urodziła się 21 sierpnia 1920 r. w Przasnyszu, córka Stanisława Szczepankowskiego i Anieli z Wiecińskich. Ojciec był urzędnikiem pocztowym. Ukończyła Miejskie Gimnazjum Koedukacyjne w Przasnyszu (matura 1938), Państwowe Liceum Pedagogiczne w Mławie (1946) i Wydział Filologii Polskiej UW (1954). W czasie okupacji niemieckiej była zaprzysiężonym członkiem ZWZ-AK, ps. „Donka”. W latach 1939–1944 należała do TON. Do organizacji wprowadziła ją Janina Błaszczyszyn-Sieklicka. Otłowska uczyła grupę 30 uczniów w zakresie szkoły podstawowej i średniej. Po egzekucji męża, zagrożona aresztowaniem, wyjechała do Warszawy, a potem do Mińska Mazowieckiego. W roku szkolnym 1945/1946 uczyła języka polskiego w Miejskim Gimnazjum i Liceum w Przasnyszu. W późniejszym czasie związała się pracą zawodową z Warszawą. Była pracownikiem naukowo-dydaktycznym UW, st. kustoszem dyplomowanym BUW. W latach 1956–1984 kierowała Oddziałem Opracowania Rzeczowego Zbiorów BUW, była kodyfikatorką zasad przedmiotowego opracowania piśmiennictwa naukowego, autorką licznych publikacji z zakresu bibliotekoznawstwa, wychowawczynią kilku pokoleń bibliotekarzy. Publikacje książkowe: Rola i zadania bibliotek szkół wyższych w zakresie kształcenia zawodowego kadr służby bibliotecznej (1958); Opracowanie przedmiotowe piśmiennictwa. Problemy teoretyczne i metodyczne (1974), Polskie biblioteki naukowe. Zarys problematyki (1975, z R. Przelaskowskim); Działalność komisji egzaminacyjnej dla bibliotekarzy dyplomowanych (1962–1978) O 123 (1979); Słownik tematów katalogu przedmiotowego Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie uzupełniony indeksem systematycznym (red., 1983); Opracowanie tematyczne piśmiennictwa. Język haseł przedmiotowych. Katalog przedmiotowy (1988); Zbiory polonijne Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie i wybranych bibliotek instytutowych Uniwersytetu Warszawskiego. Informator(1999). Aktywnie działała w Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich. Pełniła wiele funkcji w Zarządzie Głównym, m.in. członka Prezydium i kierownika Referatu ds. Okręgów (1963–1969); przewodniczącej Sekcji Bibliotek Naukowych (1972–1976); przewodniczącej Komisji Kształcenia i Doskonalenia Zawodowego (1972–1985). Przewodniczyła Sekcji Bibliotek Naukowych Okręgu Stołecznego SBP (1962–1966), od wielu lat była członkiem Zespołu Historyczno-Pamiętnikarskiego. Należała również do Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, była redaktorem i autorem prac zbiorowych TPZP. Uhonorowana została Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i wieloma innymi odznaczeniami. Była żoną Władysława Otłowskiego, żołnierza AK, ps. „Woyna”, straconego na szubienicy w Przasnyszu 17 grudnia 1942 r. Miała z nim syna Michała (ur. 1942). Ponownie wyszła za mąż za Zbigniewa Ćwieka, z którym miała dwie córki: Ewę (ur. 1950) i Marzenę (ur. 1959). Zmarła 14 maja 2014 r. w Warszawie. Została pochowana w grobie rodzinnym na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie. 
BIBLIOGRAFIA: 
A. Brocki, Stan wiedzy mieszkańców Przasnysza na temat tajnego nauczania w powiecie przasnyskim w latach 1939–1945, praca mgr., Skierniewice 2004, s. 57–58. 
M. Keczmerska, Z dziejów Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Przasnyszu, cz. 2, s. 103. 
Zmarła Jadwiga Ćwiekowa: http://www.sbp.pl/artykul/? cid=11332&prev=260&utm_source=newsletter&utm_medium=mailing. 

Aktualności 4

UROCZYSTOŚCI JUBILEUSZOWE W LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM IM. KEN ORAZ W ZESPOLE SZKÓŁ POWIATOWYCH W PRZASNYSZU.

W przestrzeni miejskiej Przasnysza zasadzono 100 drzew, upamiętniających stulecie Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Przasnyszu. 4 kwietnia 2023 r. przed głównym wejściem do budynku zasadzono pierwsze ze stu drzew – klon symbolizujący rok 1923, w którym ukończono budowę gmachu dzisiejszego LO...

CZYTAJ WIĘCEJ
Czytaj więcej: Aktualności 4

UCZCZONO 160. ROCZNICĘ WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO

22 stycznia 2023 r. w kościele farnym w Przasnyszu odbyły się dwie msze św. w intencji ojczyzny i bohaterów największego polskiego zrywu niepodległościowego, którym przewodniczył ks. Andrzej Maciejewski, proboszcz parafii św. Wojciecha. We mszy św. o godz. 12.00 uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych z burmistrzem Łukaszem Chrostowskim i starostą przasnyskim Krzysztofem Bieńkowskim, żołnierze z przasnyskiej jednostki wojskowej z pocztem sztandarowym i dowódcą płk Bogusławem Postkiem, oraz przedstawiciele szkół i różnych instytucji. Liturgię uświetniła orkiestra dęta Straży Pożarnej z Przasnysza. Po zakończeniu Mszy św. rocznicowe zebrani przeszli pod pomnik majora Stefana Cieleckiego "Orlika". Tam odczytany został list wicepremiera Mariusza Błaszczaka, odbył się też apel pamięci, a kompania honorowa z przasnyskiej jednostki wojskowej uczciła pamięć powstańców styczniowych salwą honorową. Dr Piotr Kaszubowski przypomniał postać majora Cieleckiego i opowiedział o odbywających się od lat przasnyskich obchodach kolejnych rocznic wybuchu powstania styczniowego. Tradycyjnie, jak co roku, odbyła się także wieczorna msza św. w intencji powstańców, gdzie oprawę muzyczną zapewnił zespół Hora Incerta. Następnie pod pomnikiem "Orlika" odbyły się uroczystości rocznicowe zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej i przasnyski Klub „Gazety Polskiej”, a członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej 14. Pułk Strzelców Syberyjskich w składzie: Hubert Dęby, Bartosz Drejerski, Patryk Kimona i Bartosz Borkowski oddali salwę honorową z broni czarnoprochowej. Złożono kwiaty, zapłonęły znicze i ponownie zabrał głos dr Piotr Kaszubowski. Kolejna salwa rozległa się na cmentarzu parafialnym przy mauzoleum, gdzie spoczywają szczątki dowódców powstańczych oddziałów: S. Cieleckiego "Orlika" i Palemona Nowickiego. Piotr Kaszubowski i Jan Chmielewski opowiedzieli o weteranach powstania styczniowego, którzy mieszkali w powiecie przasnyskim. Uczestnicy uroczystości odwiedzili także grób o. Fortunata Jajki, który za pomoc powstańcom był więziony przez władze carskie oraz groby przasnyskich regionalistów, którzy popularyzowali wiedzę o powstaniu. W Muzeum Historycznym okolicznościowy wykład "Powstanie styczniowe na północnym Mazowszu" wygłosił dr hab. Leszek Zygner z Państwowej Uczelni Zawodowej im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie. 

„PSEUDONIMY NASZYCH PRZODKÓW”

29 listopada 2022 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Przasnyszu odbyła się premiera reportażu upamiętniającego działania Żołnierzy Niezłomnych na terenie powiatu przasnyskiego i sąsiednich pt. ”Pseudonimy naszych przodków”. Reportaż to efekt pracy uczniów szkół średnich Przasnysza: ZSP im. H. Sucharskiego, LO im. KEN oraz nauczycieli, tworzących zespół „Pseudonim”. Grupa inicjatywna: Anna Nachtygal, Janusz Nachtygal, Julia Kowalczyk zgłosiła się do konkursu na inicjatywy oddolne w projekcie biblioteki ”Otwarte. Zapraszamy!”, realizowanym w programie „Blisko” Narodowego Centrum Kultury. W ponadgodzinnym reportażu znalazły się wywiady z rodzinami Żołnierzy Wyklętych oraz wideoklipy do utworów zespołu „Pseudonim”. Konsultacjami historycznymi służyła Anna Śnieżko, autorska książki „Żona wyklęta”.

W projekcie wzięli udział: Oskar Berezowski, Adam Bobiński, Martyna Borkowska, Katarzyna Glinka, Jakub Jeznach, Oliwia Jeznach, ks .Hubert Komorowski, Natalia Korus, Julia Kowalczyk, Jan Liszewski, Anna Nachtygal, Janusz Nachtygal, Paweł Olszewski, Natalia Prekiel, Robert Walterski.

UROCZYSTOŚCI W 80. ROCZNICĘ EGZEKUCJI POLSKICH PATRIOTÓ

17 grudnia 2022 r. odbyły się w Przasnyszu uroczystości ku czci polskich patriotów, żołnierzy AK, powieszonych 80 lat temu na rynku przasnyskim przez okupantów niemieckich. Pierwszym punktem obchodów rocznicowych była uroczysta msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W kruchcie kościoła można było obejrzeć wystawę mobilną Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej pt. "Zachowajmy ich w pamięci". Wystawa poświęcona jest wszystkim żołnierzom AK straconym 17 grudnia 1942 r. w czterech miastach północnego Mazowsza: w Przasnyszu, Ciechanowie, Pułtusku i Mławie, a pochodzącym z powiatu przasnyskiego. Wystawę przygotował zespół w składzie: Hubert Dęby, Bartosz Drejerski, Piotr Marcin Kaszubowski, Maria Weronika Kmoch, Monika Miloszewska. Autorem projektu graficznego był Robert Olszak.

Uczestnicy uroczystości przeszli następnie pod pomnik w rynku. Tam został odczytany Apel Poległych i oddana salwa honorowa. Delegacje rodzin zamordowanych żołnierzy AK oraz przasnyskich instytucji i stowarzyszeń złożyły kwiaty i zapaliły znicze. O godz. 13.00 w Muzeum Historycznym nastąpiło otwarcie wystawy "Szczęśliwi... bo wolni. 80. rocznica egzekucji członków Armii Krajowej na północnym Mazowszu". Po godz. 14.00 uczestnicy uroczystości przeszli na cmentarz parafialny, by złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobach pomordowanych w Przasnyszu oraz Zenobii Jelińskiej, powieszonej tego samego dnia na zamku w Ciechanowie.